UncategorizedProfesyonel bir web sitesi nasıl olmalıdır?

Profesyonel bir web sitesi nasıl olmalıdır?

Web Sitesi için temel hususlar nelerdir?

 • Özgünlük
 • İnteraktiflik
 • Arama Opsiyonu
 • Tarayıcı Uyumluluğu
 • Mobil Uyumluluk
 • Tasarım
 • SEO Dostu

Özgünlük

Temel olarak birey, sitesinde kullanacağı metinlerde asla kopyala yapıştır metinleri tercih etmemelidir. Özgünlük size kalite katar. Aslında bu kavram birçok kişi tarafından başarılması çok zor bir hadise olarak görülebilir. Fakat işin en kolay kısımlarından biridir. Hazırlanan web sitesi müşteri istekleri ile uyum sağladığında ve aynı zamanda müşterilere dikkat çekici geldiğinde sizde özgünlüğe dokunmuş olursunuz. Unutmamalısınız ki bu sektörde yer alabiliyorsanız zaten siz ve web siteniz bir özgünlüğe sahipsinizdir.

İnteraktiflik

Burada kilit nokta bireyin en çok müşteriye nereden ulaşılabileceğini bilmesidir. Bunu bilmekte pek zor olamayacaktır. Günümüzde neredeyse sosyal medya kullanmayan insan bulmak çok zor bu nedenle web sitenizi sosyal medyaya tanıtmalı ve kabul ettirmelisiniz. Buradan birçok müşteriyle rahatlıkla etkileşim kurabilir ve aynı zamanda bu platformlar üzerinden direk web sitenize erişimlerini sağlayabilirsiniz. Sosyal medyayı verimli bir şekilde kullanmak size çok fazla müşteri kazandıracaktır. Bunun içinde web sitesiniz de olduğu gibi sosyal medyada da müşterilerinizin dikkatini çekmelisiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu

Müşteriler herhangi bir siteye girdikleri zaman istediklerini bulmakta sıkıntı yaşayabilirler. Hele ki girdikleri web sitesi karmaşık bir yapıya sahipse müşteri bu durumdan rahatsız olacaktır ve web sitesini hemen terk etmek isteyecektir. Bu da popülerliği düşürecektir. Bunun önüne geçmek için web sitesi içerisinde muhakkak bir arama butonu olmalı. Lakin sadece olmakla kalmamalı aynı zamanda kullanışlı olmalıdır. Müşteri sitede bulmak istediğini bu arama butonunu kullanarak rahatlıkla bulabilmelidir. Özellikle profesyonel projelerde müşterinin istediğini en fazla 3 adım da bulabilmesi oldukça önemlidir.

Tarayıcı Uyumluluğu

Tasarlanan web sitesi farklı tarayıcılar üzerinde görüntülenmek istendiği zaman bozulmalar yaşamamalıdır çünkü tüm müşteriler aynı tarayıcıları kullanmıyor olabilir. Dolayısıyla sizin hiç hesaba katmadığınız farklı bir tarayıcı kullanan bir müşteri veya ziyaretçi web sitenize erişim sağlamaya çalıştığında hüsrana uğrayabilir buda sizin için bir büyük kayba dönüşecektir çünkü kaliteden ödün vermiş olacaksınız. Öte yandan her tarayıcı için bire bir web sitesi kodlamak kolay olmayabilir. Bu nedenle en azından popüler tarayıcılarda düzgün içerik hizmeti verilmesi şarttır.

Mobil Uyumluluk

Günümüz teknolojisinin şüphesiz ki vazgeçilmeyen en büyük teknolojilerinden birisi telefondur hemen hemen insanlar yaptıkları her işte telefon kullanmaktadırlar. Birçok müşteri telefon üzerinden web sitelerini ziyaret etmektedir. Eğer ki web siteniz mobil cihazlara uyumlu değilse bu kesinlikle büyük bir eksikliktir ve buda birçok müşteri kaybına neden olacaktır. Bu nedenle kayıplara uğramamak için kesinlikle web siteniz mobil uyumlu olmalıdır.

Tasarım

Sadelik kesinlikle vazgeçilmez bir husustur. Sade ve etkili bir web sitesi tasarımı yaptıysanız piyasada var olan rakip veya diğer karmaşık ve düzensiz web sitelerine birçok yönden üstünlük sağlamışsınız demektir. Web sitesine giren müşteri veya ziyaretçiler için site yapısının kolay algılanabilmesi oldukça önemlidir. Araştırmalara göre internet kullanıcıları sade tasarlanmış, gereksiz bilgiden ziyade konuya odaklanan, rahat gezilebilen ve rahatlıkla anlaşılabilen web sitelerini daha cazip bulmaktadırlar. Kullanıcılar için bir diğer önemli husus ise web sitesi kesinlikle hızlı yüklenmeli ve geçişlerde iyi bir performans göstermelidir. Tasarım için önemli hususlar:

 • Renk düzeni ve sayfa düzeni; sayfalarda ögelerinin vurgulanması gerekmektedir. Canlı renkler kullanılmalı silik veya boğucu renklerden kaçınılmalıdır.
 • Verilmek istenen mesaj direkt verilmelidir.
 • Gereksiz seçeneklere yer verilmemelidir.
 • Dikkat dağıtan veya görüntü kirliliği oluşturan unsurlar sınırlandırılmalıdır.
 • Web sitesi reklam içeriyorsa kullanıcıları rahatsız edecek seviyede olmamalıdır.
 • Tasarım, kullanıcı deneyimi göz önünde bulundurularak yapılmalıdır.

SEO Dostu İçerik

Web siteniz arama motorlarına uyumlu bir altyapı ile hazırlanmamış ise geniş bir kitleye hitap etmeniz zor olacaktır. Sitenizin SEO’ya uygun olması hayati bir önem arz etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir